Вход
  • Вход Вход
  • Как работи Как работи
  • Колко струва Колко струва
Върни се в блога на Petranga®
Immagine di copertina dell'articolo

Хранене на кучета и котки при различни заболявания

Публикувано на 09/02/2024
Хранене

Неподходящото, небалансираното меню или нарушаването на препоръките за хранене могат да доведат до сериозни усложнения в организма на домашния Ви любимец. Дори когато животното е здраво, храненето е също толкова важно, колкото, когато са налице специфични потребности или лишения. 

Храненето на животни със заболявания е изключително важно, за да се контролира тяхното заболявания, а даже и за да се подобри. При повечето заболявания ветеринарният лекар е този, който определя диетата. В тази статия ще бъдат разяснени най-общите принципи и правила при някои често срещани заболявания.

Кучетата и котките с диабет изискват регулиране на въглехидратите и контрол на глюкозата в кръвта. Предпочитайте храни с нисък гликемичен индекс и по-ниско съдържание на въглехидрати. В състава на диетите има два типа въглехидрати – едните се усвояват лесно и засищат бързо, а другите се преработват бавно, като поддържат нивото на захарта стабилно. 

Ако домашния Ви любимец има бъбречно заболяване, диетата следва да е такава, която съдържа малко и незначително количество фосфор и сол. Ветеринарният лекар ще Ви препоръча специална храна за подпомагане на бъбречната функция.

Животните със сърдечни проблеми се нуждаят от диета с ниско съдържание на натрий, както и да приемат храна, която подпомага сърдечната им функция.

При алергии и нетолерантност се избягват храните, които ги предизвикват. За да разберете, кои точно са тези храни, консултирайте се с ветеринарния лекар на Вашия домашен любимец.

Насоките в тази статия, касаещи кучетата и котките със заболявания на ставите или костите, са за храни с добавени съставки като глюкозамин и хондроитин, които подобряват подвижността. 

При раковите заболявания, диетата трябва да е съставена от специални храни, които подпомагат лечението и поддържат общото здравословно състояние.

При диария или запек, като за начало, помислете дали не сте променили нещо в начина на храненето, конкретната храна или нейното количество. Обърнете внимание на достъпа до вода на домашния Ви любимец.

Винаги е важно да се консултирате с ветеринарен лекар и да спазвате стриктно диета, която той е назначил, особено при заболявания. Той е този, който ще Ви даде индивидуални съвети и ще препоръча подходяща храна, която да поддържа здравето и благосъстоянието на благосъстоянието на Вашия любимец.


WhatsApp